SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 7561139
nr 756 1139
Bägare
silver, 1700-talets första fjärdedel. Invändigt förgylld. ca 90 gr. , höjd: 9. graverad
måndag 30 april 2012
kl 18:45:13
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver